Çocuğum Olmuyor - Çocuğum Olmuyor Ne Yapmalıyım?
Çocuğum Olmuyor

Çocuğum olmuyor gibi cümleler her ailenin kurmak istemediği cümlelerin başında yer almaktadır. Çocuk sahibi olmak her evli çiftin hayallerinden bir tanesidir. Pek çok sebepten dolayı bazı çiftlerin çocuk sahibi olması daha zor olabilir. Günümüzde her 5 kişiden 4 tanesinin çocuk sahibi olma konusunda zorluk çektiği de bilinmektedir. Evlilik süresinin üzerinden bir yıl geçmesine ve düzenli olarak cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebelik oluşmaması halinde, bu oluşumu engelleyen nedenler araştırılır. İlk muayenelerin eşlerin her ikisine de yapılması oldukça önem taşır.

Anne adayı fiziksel olarak muayene edilir ve bazı tahliller istenir. Baba adayına da ürolog muayeneleri yapılır ve birtakım tahliller istenir. Test sonuçlarının değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, engelleri kaldırmaya yönelik tedavi süreci belirlenir. Çiftlere uygulanan tedavilerin sonuç vermediği durumlarda aşılama ve tüp bebek gibi yöntemler tercih edilmektedir.

Anne Adayının Tedavi Süreci – Çocuğum Olmuyor

Anne adayının yaşının 35’ten küçük olması durumunda bir yıl boyunca, 35 yaşından büyük olması durumunda ise 6 ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmaması halinde çiftler, kısırlık kapsamında değerlendirilmelidir.

Hamile kalma ihtimalini artırmak için ovulasyon sürecini takip etmek önemli faktörler arasındadır. Ovulasyon, menstürasyon döngüsü sırasında yumurta salgılanması anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda ilaç kullanılarak, bazı durumlarda ise ilaç kullanılmadan anne adayının yumurta gelişimi takip edilir. Yumurta gelişimine göre belirlenen günlerde hamilelik planlaması yapılabilir. Bu tip tedavilerin ardından hala çocuğum olmuyor sorunu meydanda ise tüp bebek tedavisine yönelmek gerekir.

Baba Adayının Tedavi Süreci

Erkeklerde çocuğum olmuyor sorunu genellikle sperm miktarının az olmasından kaynaklanır. Bir erkeğin çocuk sahibi olabilmesi için mililitrede en az 15 milyon sperme sahip olması gerekmektedir. Bu sayısın altındaki değerlere sahip kişiler baba olabilmek için tedavi görmelidir. Diğer yandan, yalnızca sperm sayısının sınırın üzerinde olması, çocuk sahibi olmak için yeterli değildir. Spermlerin sayısı kadar, morfolojik olarak düzgün olması da çok önemlidir. Sperm sayısı az olan erkeklerin bu sayıyı fazlalaştırmak için ilk olarak yaşam kalitelerini yükseltmeleri gerekmektedir.

Alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, düzenli beslenmek ve antioksidan tedaviler görmek sperm sayısını artırmaktadır. Bunun yanı sıra, uzman doktor kontrolünde ilaç kullanımı ile sperm sayısı artmaktadır. Bu tedavilerden sonra hâlâ çocuk sahibi olmama durumunda farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x