Jinekolojik Kanser - Doç. Dr. Melahat ATASEVER
0312 223 79 46/66 0552 332 23 66

Jinekolojik Kanser

Rahim ağzı (serviks), rahim (endometriyum), yumurtalık (över) ile dış genital organ (vulva ve vajen) kanserleri jinekolojik kanserler olarak isimlendirilmekte.

Kolposkopi
Kolposkopi rahim ağzı, vagen veya vulvanın büyültülerek muayenesini sağlayan teleskobik bir inceleme yöntemidir. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha …..

RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim ağzında ortaya çıkan hücresel değişiklikler, kanser aşamasına gelmeden, tespit edilebilmektedir. Bu dönemde, mevcut olan patolojiye rağmen hastaların hemen hemen hiç bir şikayeti olmamaktadır.Rahim ağzı kanseri geliştikten sonra en belirgin şikayet, cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan kanlı vajinal akıntıdır. Ne yazık ki hastalığın ilerlediği safhalarda belirgin vajinal kanama ve ağrı olmaktadır.

Rahim Kanseri
Rahim kanseri (endometriyum) genellikle 50-60 yaş grubunun hastalığıdır. Doğum yapmamış ve şişman kadınlarda daha sık görülür. Adet düzeninin bozulması veya menopozdan sonraki dönemde olan vajinal kanama en belirgin bulgudur. Jinekolojik muayene,ultrasonografi rahim kanseri tanısı için yapılması gerekli olan işlemlerdir ve kesin tanı için rahmin içinden doku alarak patolojik inceleme yapmak gereklidir.

Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık kanseri (over) ise kadın sağlığını ve yaşamını ciddi olarak tehdit eden, her yaşta görülebilen çok önemli bir hastalıktır. Yumurtalık kanseri, kadın genital organı kanserleri arasında en sinsi olanıdır. Diğer jinekolojik kanserler ile karşılaştırıldığında, erken dönemdeki yumurtalık kanserleri hiçbir ön belirti vermediği için genellikle çok geç tanı konulabilmektedir. Bu nedenle rutin jinekolojik USG erken tanıda önemlidir.

Vulva Kanseri
Vulva kanseri, çok nadiren karşılaşılan ve kadın üreme sisteminin dış kısmından (klitoris, vajinal dudaklar ve vajina girişi) köken alan bir kanser türüdür. İnsan siğil virüsü olan HPV, tıpkı serviks kanseri, yani rahim ağzı kanseri riski artırdığı gibi vulva kanserine yakalanma riskini de artırmaktadır

Vajina Kanseri
Vajinanın kanserleri primer ve sekonder olmak üzere iki kategoride değerlendirilir. Primer olanlar vajenin kendisinden kaynaklanır, sekonder kanserleri ise metastaz yolu ile başka organlardan kaynaklanan kanserlerdir. Sekonder vajen kanserleri, primer vajen kanserlerine oranla iki kat daha sıklıkta görülürler. Sekonder vajina kanserleri, sıklıkla rahim ağzı ve vulva kanserlerinin metastazı şeklinde görülüler.

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN