Kızlık Zarı Dikimi - Himenoplasti İşlemi Nasıl Yapılır?
Himenoplasti kızlık zarı dikimi

Himenoplasti bir diğer adıyla kızlık zarı dikimi genital estetik operasyonlarından biridir. Kalıcı bir operasyon ile kızlık zarının yenilenmesidir. Bu tarz işlemler ülkemizde jinekolojik operasyonlar içine girmez. Fakat ABD, Güney Kore, Batı Avrupa’da bu işlem normal karşılanmakta ve yasal olarak yapılmaktadır. Operasyonun yapılmasındaki asıl amaç, bakireliğin kanıtı olarak gösterilmesidir.

Himenoplasti Operasyonunun Çeşitleri Neler?

Himenoplasti operasyonu 3 farklı neden yüzünden yapılabilir. Bunlar;

  • Cinsel saldırı sonucunda yırtılan kızlık zarının iyileştirilmesi, saldırıdan hemen sonra yapılır.
  • Kan kaynağı olmadan sadece estetik amaçlı yapılmasıdır. Bazen kızlık zarı yenileme işlemi yanında yapay kızlık zarına yapay madde içeren jelatin kapsülde eklenir. Bu genelde düğünden birkaç gün önce istenir.
  • Vajinadaki dokular ve kişinin kan örneği kullanılarak yeniden kızlık zarı yapılabilir. Fakat bu işlem sonrası kişinin 3 ay boyunca cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Himenoplasti İşlemi Nasıl Yapılır?

Himenoplasti işlemine geçilmeden önce kişi muayene edilir. Birkaç dakika içinde, ağrısız bir şekilde muayene yapılır. Cerrahi operasyonda yapılan işlem vajina içine uygulanan değişik cerrahi teknikler içermektedir. Bu sayede kişinin ilk cinsel birleşiminde kan gelmesi sağlanır. Eğer doğru bir teknik uygulanırsa kişinin böyle bir operasyon geçirdiği dahi anlaşılmaz. Operasyonun Türkçe adı kızlık zarı dikimi ya da bekaret tamiridir. Himenoplasti ismi ise Latinceden gelmektedir.

Himenoplasti dünyanın dört bir tarafında yapılmaktadır. Vajina estetiği operasyonları arasında yer almaktadır. En sık 2 yöntem kullanılmaktadır. Bunlar;

  1. Kalıcı dikim
  2. Geçici dikim

Şeklindedir. Uzun süreli dikimler genelde yakın zamanda evliliği düşünmeyen kişilere yapılmaktadır. Kısa süreli olan ise yakın zamanda evlenecek olanlara yapılır. Her iki yöntemde kullanılan teknikler birbirinden farklıdır. Uzun vadede flep, mikrocerrahi ya da vajina daraltma ile primer onarım yapılır.

Flep yönteminde en çok kullanılan yöntemdir. Uygulanan işlemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçası vajinanın yan duvarına dikilir. Bu sayede vajinanın girişi daralır ve cinsel ilişki esnasında asılı bulunan doku parçası delinir. Kızlık zarı yıkılır ve kan gelmesi sağlanmış olur. Operasyon çoğunlukla 20-25 dakika sürer ve kişiye lokal anestezi uygulanır.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x