Kızlık Zarı - Doç. Dr. Melahat ATASEVER
0312 223 79 46/66 0552 332 23 66

Kızlık Zarı

Kızlık zarı (himen)bir organ değildir ve fonksiyonel olarak bir işlevi bulunmamaktadır. Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 cm iç kısımdaki yer alan ince bir yapıdır.

Bebeklik döneminde itibaren (anne karnında 7-12. haftalar arasında oluşur) 11-12 yaşına kadar vajina içine mikropların girmesini engellemektedir. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken, kız bebekte ise genitel duvarlar ayrışarak dış dudakları ve iç dudakları oluşturur.

Küçük kız çocuklarında oluşabilecek enfeksiyonlara neden olmaması işlevini görmektedir. Çünkü bu dönemde vajina içinde oluşacak enfeksiyonların rahim ve tüpler kanalı ile batına doğru çıkması erişkine göre çok daha kolaydır. Bu nedenle kızlık zarı kadının genital bölgesini dış etkenlere karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır.

Kızlık zarının diğer bir yararı ise doğuştan idrar kanalı yokluğu gibi durumlarda çıkartılıp kullanılarak bu bölgeye üretra (idrar kanalı) yapılmasıdır. Kızlık zarı pek çok toplumda namus ve bekaretin simgesi haline gelmiştir. Zarın bozulmamış olan kadının cinsel ilişkiye girmediği düşünülür. Adli tıpta tecavüz, cinsel istismar ve şiddete uğrayan veya şüphenelenilen kişilerin değerlendirilmesinde kızlık zarı muayenesinden faydalanır.

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN