tr Turkish
ar Arabicnl Dutchen Englishfr Frenchde Germanru Russiantr Turkish
Medical services arşivi - Doçent Doktor Melahat Atasever
 • KISIRLIK

  Bir çiftin doğal yolla gebelik elde edememe durumudur. Ancak bir çiftte, kadın ya da erkeğin veya her ikisinin de kısırlığından bahsedilebilmesi için öncelikle belli bir süre boyunca düzenli olarak korumasız cinsel ilişki yaşanması ve bunun sonucunda bir gebelik elde edememiş olmak gerekir.
 • VAJİNİSMUS

  Vajinismus –vaginal penetrasyon bozukluğu, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanır. Bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm vücutta kasılmalar bacakların kapanması, titreme ,çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ,ağlama krizleri eşlik eder.
 • AMENORE

  Adet görmeme sorunu toplumuzda pek çok kadının ortak sorunu. Söz konusu rahatsızlık hormonal olabileceği gibi, strese bağlı da ortaya çıkabilir. Kesin bir teşhisin konabilmesi için mutlaka bir uzmana başvurup gerekli testlerin yaptırılması gerekir. Kısaca amenore sorununu açıklamak gerekirse, adet görememek ikiye ayrılır.
 • ENDOMETRİOZİS

  Endometriozis üreme çağındaki kadınlarda görülen iyi huylu, ancak hayatı adeta kabusa çevirebilen kronik bir hastalık. Ülkemizde 1.5 milyon kadın, bir başka deyişle her 10 kadından biri bu hastalıkla mücadele ediyor. Rahim içini kapsayan endometrium gibi endometriozis alanları da adet döngüsünü sağlayan hormonlara cevap vermektedirler.
 • Laparoskopik Cerrahi

  Minimal invaziv yöntemlerden bir tanesi Laparoskopik cerrahidir.  Karın boşluğuna 5-10 mm'lik  küçük açılan kesiler üzerinden gerçekleştirilen  operasyonların genel adıdır.
 • Genital Estetik

  Günümüzde estetik cerrahi müdahelelerin toplumda daha çok kabul görmeye başlamıştır. Kadınlarımızın toplumdaki yerinin değişmesiyle daha fazla sayıda kadın genital bölge estetik müdahalelerine ilgi görmeye başlamıştır.
 • Disfonksiyonel Uterin Kanama

  Reprodüktif çağdaki kadınlarda ovulasyonun varlığı ile birlikte olan kanamalar normal  disfonksiyonel kanamaların %10’nu oluşturur. Ovulatuar disfonksiyonel kanamalar reguler ancak aşırı menstruel kan kaybı ile karakterizedirler ve kan kaybının %90ı menstruel kanamadakı ilk 3 günde olur. 
 • Over Beginning Kistler

  OVER KİSTLERİ. Bening  kistler (Nonneoplastik Tümörler)- Germinal İnklüzyon Kisti (Walthard İnklüzyonu) Histerektomi sırasında rastlanan nonfonksiyonel bir kisttir. Ovulasyon sonrasında hapsolan germinal epitelden kaynaklanır. Berrak ya da kanlı sıvı içerebilen küçük kistler şeklindedir.
 • Jinekoloji

  Miyomlar, rahim ve rahim ağzında görülen normal dışı düz kas dokusu büyümeleridir. Üreme çağındaki kadınlarda %20-40 oranında görülürler.
 • Gebelik Takibi ve Doğum

  Hamileliğin tespiti adet gününü 1-2 gün geçtiğinde kanda gebelik testi yapmaktır. Ancak gebelik bekleyen bir anne daha erken öğrenmek istiyorsa, döllenmeyi izleyen dönemde gebelik ürününün rahim içine yerleşmesinden bir hafta sonra Beta HCG salınmaya başlar.