tr Turkish
ar Arabicnl Dutchen Englishfr Frenchde Germanru Russiantr Turkish
Genital Estetik - Doçent Doktor Melahat Atasever

Günümüzde estetik cerrahi müdahelelerin toplumda daha çok kabul görmeye başlamıştır. Kadınlarımızın toplumdaki yerinin değişmesiyle daha fazla sayıda kadın genital bölge estetik müdahalelerine ilgi görmeye başlamıştır. Bazı kadınlar ise genital bölgenin görüntüsünden memnun olmayıp ya da şeklinin eşiyle mutlu bir cinsel hayat yaşamasına engel olduğunu düşünmektedir.

Bu süreçte bizler devriye giriyoruz ve kadınların genital organlarında onları rahatsız edecek sorunlarını çözmeye yönelik operasyonlar öneriyoruz.

Genital Esteik ameliyatlarla ilgili kısa bilgilendirme yapacağım. Öncelikle pelvik yapımızıdakı organların isimlerini öğrenelim.

Labium majus (Dış dudaklar): Vajina girişini sağlı sollu örten yapıların en dıştaki kısmıdır.
2.Labium minus (İç dudaklar): Sağ ve sol labium majus’un iç kısmında bulunan yapılardır.
3.Vajina girişi: Labium minus’un hemen iç kısmından başlar ve kızlık zarından sonra vajinayla devam eder
4.Klitoris: Erkekte glans penis’in (“penis başı) kadındaki karşılığıdır.
5.Kızdık zarı-Hymen olarak da adlandırılan bu yapı, biyolojik açıdan son derece sıradan ve basit bir yapıdır. ince olmasına karşın nispeten esnektir. Kızlık zarının yapısı, yeri her kadında farklıdır.
6. Üretra: Mesanenin devamında y idrar boşaltım sisteminin son basamağını teşkil eder.
7. Anüs (makat): kalın bağırsağın bu son kısmının

Dış Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler
Labioplasti (Küçük dudakların (Labium minus) Küçültülmesi)
Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu (Büyük dudakların dolgunlaştırılması)
Pubis estetiği
İç Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler
Hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı)
Vajinoplasti (Vajinanın daraltılması)
Labioplasti:Dış genital organın bir parçası olan küçük dudaklar bazı kişilerde genetik olarak daha büyük ve uzundur. İç dudak sarkması doğuştan sarkık olması ve bazen doğum sonrası sarkma olmasıdır.En önemli neden. Özellikle zayıf olan kişilerde bu durum daha rahatsız edicidir. Dar kot pantolon ve ya bikiniden fark edilen dudaklar kişileri rahatsız edebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası temizliğine dikkat etmek önemlidir. Buna dikkat edilmez ise enfeksiyon gelişebilir. Bu durum antibiyotik tedavisi ile düzeltilebilir. Genital bölge kanlanması bol olduğundan çabuk iyileşme özelliğine sahip bir organdır.

Ameliyat bölgesinde belirgin iz kalmaz.

Labium minus iç dudak sarkması Yaşa bağlı olarak meydana gelebilir. En fazla etki ise fazla doğum yapmış kadınlarda bu sarkmalar görülmektedir. Labioplasti ameliyatı görüntüden rahatsız olan her kadına uygulanabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme
Anlatacağımız tavsiyelere uyup, ameliyatlı bölgeyi temiz tutarak ve verilen ağrı kesiciler ile iyileşme sürecine girilir. İş hayatına ameliyat sonrasında ertesi gün başlanabilinir. Ameliyattan sonra1 hafta spor yapmamak gerekir. Dikişlerin düşmesinden sonra yani 2-3 hafta sonrasında cinsel hayatlarına geri dönebilirler.Kısacası labioplasti estetiği ile çoğu kadının özgüveni yerine gelir ve hem cinsel hayatlarında hem de sosyal hayatlarında daha mutlu olurlar.

“Labium majus” adını verdiğimiz dış (büyük) dudaklar ile “mons pubis” adı verilen kasığın hemen alt bölgesindeki yüksek ve kıllarla örtülü bir alan bulunmaktadır. Yaşla birlikte kişilerde genital bölgelerde de incelmeler ve çöküntüler görülebilmektedir. Genital bölge dolgu operasyonları olarak bilinen bu teknikte karın veya kalçadan “liposuction” ile alınan sıvı yağ dokusu incelen alanlara enjekte edilmekte ve böylece çökük görünen genital bölgelerde daha dolgun bir görünüm elde edilebilmektedir.

Genellikle hastane şartlarında ve genel anestezi altında yapılan vajina dolgu operasyonları ile alınan sonuçlar 6-9 ay ile sınırlıdır.

Hymenoplasty:
Kızlık zarının anatomik ve fizyolojik açıdan bilinen bir görevi olmamakla beraber genital enfeksiyonlara karşı koruyucu bir işlevi vardır. Kızlık zarı vajinanın 1-3 cm içerisinde bulunan doku bütünlüğüne denir. Cinsel ilişki esnasında bu bütünlükte yırtılmalar meydana gelerek kanama oluşur ama bazı durumlarda kanama meydana gelmeyebilir bu gibi durumlarda dokular esneyerek açılır ve kanama oluşmaz. Gözle yapılan jinekolojik muayene esnasında kızlık zarının tipi ve durumu hakkında kişilere bilgi verilir
Kızlık zarının ne zaman bozulduğunu saptamak istendiğinde birleşmeden sonra en geç 3-4 gün içinde bir jinekoloğa başvurulması gerekmektedir. Bu süre geçtiği takdirde kızlık zarının ne zaman bozulduğunu saptamak mümkün olmaz.Bekaretinin Kaybetmesi ile büyük psikolojik travma yaşayan kişilerde hymenoplasti yapılır.Kızlık zarı diktirme işlemine de “himenoplasti (hymenoplasty)” ya da “hymenorraphy” operasyonu isimleri verilmektedir. Hymenoplasti bekaretinin kaybetmesi ile büyük psikolojik travma yaşayan kişilerde yapılır. Kızlık zarı eski bütünlüğünü yeniden kazanacak şekilde dikilmektedir.
Bekaret onarımı ayrıca küçüklüğünde yanlışlıkla veya bir kaza, travma sırasında kızlığın yırtılması sonucunda da yapılabilmektedir. Çocukluk döneminde vajina içine para, boncuk, kalem gibi yabancı cisimlerin sokulması gibi durumlarda kızlık zarının bozulması ile karşılaşabiliyoruz. Yine trafik kazası, bisikletten veya yüksekliken düşme, genital alana tekme gibi şiddetli bir darbe alma, sert bir cisme çarpma gibi durumlarda da kızlık zarı bozulabilir. İstem dışı, zorlama (tecavüz) yolu ile cinsel birleşmenin gerçekleşmesi ile kızlık zarının bozulması sonucunda da pek çok kişi onarım operasyonları için jinekolog muayenehanelerinin yolunu tutmaktadır.
Pek çok psikolog hastasının böyle bir psikolojiden daha rahat bir şekilde kurtulmasını sağlamak için danışanını bir jinekoloğa yönlendirmektedir ,başına kötü bir olay gelmiş veya pişmanlık içindeki bir çok kadın depresyona girerek profesyonel bir destek almakta. Bu kişiler hayatlarını yeniden yoluna koyabilmek, sosyal yaşantılarına yeniden kavuşabilmek, mutluluklarını yeniden kazanabilmek ve sağlıklı birliktelikler yaşayabilmek amaçları ile kızlık zarlarını diktirmektedirler.

Onarım çeşitli şekilde yapılabilinir

Uzun vadeli işlemlerden olan flep operasyonları çoğunlukla lokal anestezi altında (bölgesel uyuşturma ile) yapılmakta ve ortalama olarak 30-35 dakika kadar sürmektedir. Hatta operasyon sonrasında hastalar normal hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedirler.
Kısa vadeli onarımda vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltarak yapılmakta.
İşlem genellikle lokal anestezi eşliğinde ile yapır ve ortalama olarak 10-15 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır.

Hudoplasti-Klitoris Estetiği

Klitoris üzerindeki derinin aşırı büyük olması kadınların ilişki sırasında uyarılmasını önleyebilir. Bu da cinsel sorunlara, kadının isteksiz olmasına yol açar. Genele Labiopasti ile birlikte yapılan hudoplasti ameliyatı, bölgedeki kabarıklığın ortaya çıkmasına yardımcı olur. Labiopasti sırasında küçültülen dudaklar bazen bu bölgeyi ortaya çıkarabilir. Ancak estetik ve doğal görünmesi için küçük müdahaleler gerekebilir. Labioplasti estetiği olan hastaların hepsine Hudoplasti ameliyatı da yapılmalıdır. Yapılmadığı durumlarda operasyon sonrasında hoş olmayan görünümler ortaya çıkabilmektedir. Her iki operasyon da birbirini tamamladığından biri yapılmadan diğer iyi sonuç vermez.
Dikişler belli bir süre sonra anlaşılmaz hale gelir ve operasyon sonrasında hasta kolayca günlük yaşamına döner. Hijyene önem verilmesi, 6 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi ve sıkı çamaşır giyilmemesi tavsiye edilmektedir.

İÇ GENİTAL SİSTEMİN REKONSTÜKSYONU

VAJİNOPLASTİ –Vaginal bölgenin daraltarak toparlanması
Vajinoplasti ameliyatları kişinin daha sonra normal doğum yapmasına engel bir durum değildir. Daha önceden cerrahi yolla veya lazerle vajinal daraltma yaptıran kadınlar rahatlıkla normal yolla doğurabilirler. Ameliyat sonrası yapılan normal doğum sonucunda vajina yeniden genişleyecektir. Bu nedenle vajinoplasti yapılmış hastalara ileride doğum şekli olarak daha sıklıkla sezaryen ameliyatları önerilmektedir.

Vajinal dolgu olarak hyaluroinik asit vajen yan duvarına ve alt duvara kullanarak vajenin sıkılaşmasını ve daralmasını sağlıyoruz. Hiçbir yan etkisi olmayan ve lokal anestezi ile başarılı sonuç elde ediliyor. Hastalarımız bu işlemden çok memnun kalıyor,bu uygulama tüm dolgularda olduğu gibi 1 yıl içinde yenilenmesi gerekir.