tr Turkish
ar Arabicnl Dutchen Englishfr Frenchde Germanru Russiantr Turkish
Tüp Bebek - Doçent Doktor Melahat Atasever

25.04.2021

Tüp Bebek Tedavisi ve Uygulaması Nasıl Yapılır.

Tüp bebek tedavisi  klasik  tüp bebek uygulaması ve mikroenjeksiyon  olmak üzere iki şekilde yapılır. Yumurta ve spermler uygun bir ortamda bir araya getirilir.

Tıbbi işlemden geçen spermler yumurtayı dölleyerek en kaliteli embriyoyu oluşmasına klasik tüp bebek yöntemi denir.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise yumurtanın içerisine en güçlü, en kaliteli sperm hücresi mikroskobik bir iğne ile direk olarak yumurtanın içine enjekte eğilerek yumurtanın döllenmesi sağlanır.

Günümüzde daha sık mikroenjeksiyon yöntemi uygulanır.

Tüp Bebek Tedavileri Kimlere Uygulanır.

Uzun yıllar bebek sahibi olmak isteyen çiftler, birkaç kez ön deneme uygulamalarını yapmış olması sonucu, gebelik elde edilmediği durumlarda bu yöntem uygulanır.

Aşılama ve ya yumurtlama takibi başarısızlıkla sonuçlanan durumlarda. Sizinle bire bir ilgilenen  ve size özel bireysel tedavi uygulayan doktorunuz olması sizi  doğru yönlendirecektir.

Peki kimler tüp bebek tedavisine uygundur, hangi durumlar da tüp bebek tedavisi uygulamalıyız?

Kadınlara ait faktörlerde

  • Yumurta rezervi  yumurtlama ile igili problemlerde
  • Myom,  endometriozislerde,
  • Tüplerin tıkalı olması,
  • Tüplerin  bağlanmış olması durumlarında
  • Tekrarlayan düşük ve gebelik kayıplarında genetiğine bakılmış embriyo transferini tercih etmek amacı ile
  •  Yaş ile kaynaklı infertil çiftlerde
  • Açıklanamayan infertilite de

Erkeğe ait faktörlerde

  • Sperm sayısının azlığında
  • Spermde hareket azlığı, ciddi şekil bozukluğu

Tüp Bebek Uygulamalarında  Katkı Sağlayan Destek Yöntemler Nelerdir?

Tüp bebek deneyimlerde yumurtaların döllenmemesi durumunda kullandığımız yeni teknoloji piezo elektrik yöntemidir.

Piezo elektrik (Elektroşok) yöntemi tüp bebek uygulamalarında dünya çapında kullanılmaktadır.  Mikroenjeksiyon işleminden 30 dakika sonra yumurtalara piezo elektrik verilerek  ve yumurta aktivasyonu sağlanarak döllenme elde edilmektedir.

İşlemde yumurtalar ‘mikro tabak’ adı verilen cam kaplar içerisinde paralel iki elektrot arasında özel hazırlanmış tampon çözelti içine konulur.

Sonra elektro hücre manipulatör cihazı ile hücrelere belli düzeyde  mikro volt düzeyinde milisaniyeler içerisinde akım verilir.

Bu işlem  sırasında elektrik akımı, sperm hücresine yardımcı olarak yumurta aktivasyonunu sağlayıp döllenmeyi kolaylaştırmaktadır.

Yaptığımız bu yöntem ile elde edilen sağlıklı embriyo ve  gebelik oranları  anlamlı oranda artığını görüyoruz.

Uygulanan yeni yöntemler,çocuk sahibi olmayan bir çok aileye umut ışığı olacaktır.

Erkek  Faktörlerinde Üremeye Yardımcı  Rosi  Yöntemi ?

Erkeklerden kaynaklanan nedenler varsa sperm kanallarının doğuştan yokluğu gibi nedenlerle sperm iletimi sağlanamamaktadır.

Bazen sperm üretimi hiç yoktur ya da bunlar dışarı atılacak kadar yoğunlukta değildir.

Erkeklerde azospermi sorunu olanlarda ,yani spermi bulunmayan erkeklere uygulanan bu teknik.

Bu yöntemiJaponya’dan Dr.Tanaka dünyada ilk uygulayan kişiidir.

Yüzlerce ailelere umut olmuştur bu yöntem.

Rosi Yöntemi Kimlere ve Nasıl Yapılır?

Erkeğin daha önce mikro tese işlemi yapıldıysa ve bu yöntemle testisten sperm elde edilmediyse bu durumda rosi tekniği uygulanır.

Bu teknikte kuyruk gelişimi olmamış henüz olgunlaşmamış ve spermatid ismini alan erken evre yuvarlak sperm hücreleri kullanılır.1992 yılında bu yana geliştirilerek uygulanan bu yöntemde başarı oranı giderek artmaktadır. Böylece çocuk sahibi olamayan çok sayıda çift için umut ışığı meydana gelmektedir.

Her geçen gün tecrübelerimiz  bu teknik ile ilgili  gelişmekte ve artmaktadır . Çalışmalar sürekli devam ettiğinden dolayı çiftler tedavi için doktora başvurduklarında daha yenil bilgiler elde edebilirler.

PRP Nedir Ve Tüp Bebek Tedavilerinde Ne amaçla  kullanılıyor?

Doğal yolla gebelik denemeleri ve üremeye yardımcı farklı tedavi yollarının denenmesine rağmen istenen başarı oranının yakalanamaması durumunda PRP  uygulamasına ihtiyaç  duyabilirim.

Tüp bebek tedavilerde elle ettiğimiz yumurta  sayısının yetersizliğinde. Yumurta sayısını, kalitesini ve başarıyı artırtmak için kullanılan yöntemlerden biri PRP dir.

PRP, tüp bebek tedavisinde kişinin işleme alınan kanından elde edilen trombosit bakımından zengin plazmanın tekrar kendisine verilmesiyle uygulanan tedavi yöntemidir.

Bu yöntemle elde edilen plazmayı yumurtaya vererek onun kalitesini ve sayısını artırmaya yönelik uyguluyorum.

PRP başka  hangi durumda kullanılıyor?

Kötü yumurtalık rezervine sahip olan kadınlarda AMH düşük ve FSH yüksek olduğu durumlarda yumurtanın az ve yersiz olduğunu olgularda .

PRP ile elde ettiğimiz plazmayı yumurtalıkları birkaç kere uyguladıktan sonra tüp bebek işlemlerine  geçiyoruz .

Bazı kadınlarda rahim iç duvarı endometrium  ince  olgunlaşmamış olduğunda embriyonun tutunması ve gelişmesi zorlaşıyor. Embriyonun rahme tam olarak tutunması için  rahim iç duvarının reseptivitesi gelişmesi  ve embriyonun yerleşmesini sağlayacak mikro çevre olmalıdır.

Kadının rahim iç duvarı endometriumun öncesinden geçirilmiş operasyonlar, kürtaj, biyopsi ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı fonksiyonu  ve kanlanması bozula bilir. Bu nedenden embriyonun tutunma yeteneğini düşmekte.

 

Rahim de endometriumun embriyonun  yerleşmesi ve mikro cevreyi sağlaması  için kadından  PRP yönteminin farklı tekniği ile elde ettiğimiz plazmayı  rahim içerisine  veriyorum.Çok güzel sonuçlar elde ediyorum.

Ozon Tedavisi İnfertil Çiftlerde Nasıl Etkisi Olur?

Ozon tedavisi de insan vücudunun iki güçlü potansiyeli olan “antioksidan” ve “antiinflamatuar” potansiyellerini kullanan  bir tedavi yöntemidir.

Çiftlerin  tüp bebek tedavisi başlamadan ozon tedavisi yaptırması gebe kalma şansını arttırmaktadır. Ozon tüm dokularda oksijenlenmeyi artırır ve regenerasyonu (hücre yenilenmesi ) sağlar.

Vücütta bağışıklık sistemini güçlendirerek salgılanan cytokin(interleukin,interferon) üretimini artırmaktadır.

Tüp bebek tedavisinden önce ozon terapi seansları tedavinin sonucunu olumlu yönden etkiletecektir. Sperm ve yumurta kalitesi artırarak ve tüp bebekte ozon terapi ile daha sağlıklı sonuçlar alınabilir.

Ozon tedavisi antibakteriyel aktivitesi, endometriyum ve over dokusunu koruma, pelvik yapışıklığını azaltarak infertilite tedavisine yardımcı olur.

Ne Kadar Süre İle Kullanılmalı Ozon Terapi

Medikal ozon jeneratörler yardımı ile elde edilmektedir ve  bir kaç yöntemle uygulanıyor. Bunlardan bir kaçı rektal ,vajinal,  majör ile (yöntemler kendi kandan ozonla birleştirerek hastaya verilmesi  haftada 1 ve ya 3 kez toplam 15 seans yapılabilmekte.

Bu uygulamaların kullanacak doktor belirler ve  ihtiyaca   göre 1-2 aylık  aralıkla  daha kısa  periyodlarla  tekrarlanır. Butedavinin sonuna c vit amp kullanılmalıdır

 

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Tüp bebek kararı alındıktan sonra, adetin 2.veya 3.gününde kan testi ve gelişen follikül sayısı tespit edilir.

Kan testlerden (FSH,LH,E2,Prolaktin ve Progesteron ) adetin 2.ve ya 3.günü alınır. Tedavi öncesi ultrason muayenesi ve kan tetkikleri yaparak tüp bebek tedavisini engelleyebilecek bir rahatsızlığın olup olmadığını kontrol edilmesi gerekir.

Uygulanacak tedavi seçenekleri  kadının yaşına, kan testlerindeki  duruma, yumurtalık kapasitesine ve erkeğin sperm testlerine  ve diğer değerlerine göre değişiklik göstermektedir.

Tüp Bebek Denemelerinde Başarısızlığın Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi yaklaşık %40- % 55 oranlarında gebelik ile sonuçlanırken, bazı çiftlerde tekrarlayan tüp bebek uygulamalarına rağmen gebelik elde edilememekte.

Gelişen embriyo sayısı ve kalitesi bir çok faktöre bağlıdır. Yaş önemli faktörlerden biridir. Genç hastaların yumurtalarında kromozom bozukluğu bulunma riski daha düşüktür ve gebelik sonuçları daha iyidir.

Yaşa rağmen embriyolarının yaklaşık %20-40’ında  anöploidi – kromozomal bozukluk görülür.

Bir diğer sorun ise spermin kalitesidir. Özellikle morfolojik olarak ciddi problemleri olan spermler ile yapılan işlemler sonucu gelişen embriyoların daha az kalitede olduğu bilinmektedir.

Yaş ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi düşmekte ve embriyolarda kromozom bozukluğu bulunma riski artmaktadır.

Özellikle azospermik erkeklerden testislerden alınan olgunlaşmamış (spermatid) spermler ile dölleme yapıldığında embriyo kalitesi düşüktür ve bu embriyoların transferi ile gebelik elde edilme şansı düşük olabilir.

Bu nedenle böyle sıkıntıları olan kişilerin tedavi ve takviye görmesi durumu bir miktar düzeltebilir.

Embriyo kalitesi kötü olan çiftlerde  bir kromozom anormalliği yönünden genetik inceleme yapmak gerekir.

Bazen kadınlarda veya erkeklerde  kromozom bozukluklarına (translokasyon) rastlanabilir. Bu gibi durumlarda oluşacak olan embriyoların %80’inden fazlası anormal veya mozaik(taşıyıcı) olacaktır.

Böyle bir şüphe sezildiğinde preimplantasyon genetik (PGT) tanı yöntemi uygulanmalıdır.

Böylece bu yöntem ile uygun embriyoların seçilerek anne rahmine yerleştirilmesi ve sağlıklı bir gebeliğin elde edilmesi mümkün olacaktır.

Tekrarlayan tüp bebek tedavilerine rağmen gebelik elde edilememesi gibi durumlarda kadın ve erkeğin periferik  karyotip tetkiki normal olsa dahi  yeni bir tüp bebek tedavisinde PGT yöntemi uygulanmalıdır.

Çiftlerin bilinen ve bilinmeyen nedenleri olmakla birlikte tüp bebek yönteminde her geçen gün gelişen yenilikler birçok kez tedavi denemiş ve gebe kalamamış çiftlerde umutlarımızı ve başarı oranlarımızı artırmaktadır.

Tüp Bebek Tedavi Fiyatları Ne Kadardır? En Çok Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisinde  öncelikle çiftleri çok iyi dinlemek ve durumlarını  incelemek gerekir.

Tedavi  defalarca tekrarlaya biliyor, infertil olan çiftlerin pek  çok faklı sebeplerle  infertil  olma ihtimalleri olduklarından ilk denemede tüm sorunlar çözülmeye bilir her zaman istediğimiz ve planladığımız gibi olmayabilir.

Dolayısıyla sizi tanıyan bilen doktor, sırasıyla yapılması gerekenleri uygulayacak ve siz de doktorunuzun  ilgi ve çabalarından eminseniz, pes etmeden devam etmeniz gerekir.

Çiftlere  özel tüp bebek tedavisi yapılmalıdır, bu nedenle yapılacak işlemlere göre, TESE, ICSI, genetik inceleme, embriyo dondurma, embriyo kılıfının inceltilmesi gibi işlemler yapıldığında maliyet de artacaktır.

Ayrıntılı bilgiyi kliniğim den randevu alarak çiftlerin sorunlarını göz önünde bulundurarak ve değerlendirerek öğrenebilirsiniz. Tüm çabalarımız başarı şansını artmaktadır.

Doç.Dr.Melahat Atasever.

Kadın Hastalıkları Doğum – Onkofertilite ve Tüp Bebek Uzmanı