tr Turkish
ar Arabicnl Dutchen Englishfr Frenchde Germanru Russiantr Turkish
VAJİNİSMUS - Doçent Doktor Melahat Atasever

Vajinismus –vaginal penetrasyon bozukluğu, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanır. Bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm vücutta kasılmalar bacakların kapanması, titreme ,çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ,ağlama krizleri eşlik eder. Sims 1861 vajina girişinin cinsel ilişkiye tam bir engel oluşturacak şekilde aşırı bir duyarlılık eşliğinde, işlem dışı spasmotik kapanması olarak tanımlamış.

Vajinismus görülme oranı bizim ülkede genel toplumda %10 dir .Vajinismus olan kadınlarda cinsellikle ilgili olumsuz düşünceler mevcut .Katı dini kurallarla büyütülme cinselliğin yanlış yasak olduğu inancı cinsel ilişkinin ağrıya, yaralanmaya ve ya ağır kanamaya yol açacağı inancı oluyor. Cinsel ilişki, jinekolojik muayine, tampon uygulama ya çok ağrılı ve imkansız hala gelmektedir.

1978 yılında Lamont vaginismusun şidetine göre sınıflandırmış:

1.Hastanın vajen kasları sıkı ancak jinekolojik muayine olabiliyor.

2.Vajen kasları sıkı, hasta gevşeyemiyor, ancak jinekolojik muayine yapılabiliyor.

3. Muayene sırasında kalçalarını kasması.

4.Ağlama, titreme ,bulantı, kusma, bayılma, masadan sıçrama saldırma isteği eşlik ediyor.Vajinismus %100 tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.Bazen erkek cinsel işlev bozukluğu nedeniyle ilişkiye giremeyen çiftler yanılarak vajinismus olduklarını düşünebilirler.Hatta çiftler bazen cinsel ilişkinin nasıl yapılacağını bilememek nedeniyle yanlış vajinismus tanısı alabilmektedirler.Bazen antomik sorunlar cinsel ilişkiye gimeyi engelleyebilir.Tedavi başlangıcında doktor ile hasta arasında karşılıklı iyi iletişim yakalanması çok önemlidir.
Bilinçaltı hakkında bilgilendirme ve bilniçaltı süreçlerde incelemeler yapılarak, yanlış düşünce ve inançların tespit edilmesi vajinismus tedevisinin ilk adımını oluşturur.

TEDAVİLER:

Tedavi ağrıyı azaltmaya yönelik olması gerekir, tek bir tedavi yönetimi yok.

Ve ağrıyı azaltacak tedavi zaman alabilir.

Tetik nokta nedir?
Tetik nokta tanımı bir kasın içindeki gergin, istem dışı kasılmış kas liflerin oluşumudur. Bu noktalar yanlarındaki dokulara giden kan akımını ve sinyal iletileri etkileyebilirler –basıldığında ,dokunulduğunda aşırı duyarlı olmasına neden olurlar. Kasların kısalmasına neden olarak ağrı meydana geliyor.
Tedavi topikakl steroid krem 1cc 6mg betamethamethasone ve 1cc lidocain %1 ,haftada 1kez vulvada hassasiyet olan 3 bölğeye uygulanır.6 hafta sora tam olarak iyileşmiş.

Botoks enjeksiyonu , ilk olarak 1997 yılında Brin ve Vapnek tarafından uygulanmaya başlanmış.

Botulinum toksini Gram pozitif anaerobik bir organizma olan Klostridİum botulium tarafından bir norotoksindir.
Nörötoksin nöromusküler bileşkede sinaptik kolinerjik uçlara bağlanarak asetikolin salınımın inhibe eder.

Botox iskelet ve düz kaslarda geçici kemodenervasyon yapar.

Botox enjeksyonlar disparoni üzerinde etkisi 2 mekanizma ile açıklanabilir 1.Toksinin kas paralize edici etkisi ile pelvik tabandaki anormal hipertonsiteyi azaltarak ağrıyı azaltabilir.

2. Meaknizma ise vestibülün submukozal tabakasındaki nosiseptif reseptörlerde norotransmisyonu önleyerek ağrıyı azaltabilir.