Histeroskopi - Doç. Dr. Melahat ATASEVER
0312 223 79 46/66 0552 332 23 66

Günümüzde Endoskopik cihazların teknolojik gelişimi ile ,tıbbın ve hastaların hizmetine sunduğu sayısız tanı ve tedavi olanaklarından biri histeroskopidir. Histeroskopi çok ince optik aletlerle rahmin iç bölgesinin görüntülenmesi ve rahim içinde girişimlerin yapılmasıdır. Histeroskopi kullanılan en modern tanı ve tedavi yöntemlerindendir.

HİSTEROSKOPİ NEREDE KULLANILIYOR?

Histeroskopi, İnfertilite (kısırlık), tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin araştırılmasında, anormal adet kanamalarının nedeninin araştırılmasında ve rahim içi patolojilerin tespit ve tedavisinde histeroskopi önemli bir tanı aracıdır. Histeroskopi, rahim ağzına 4 mm kalınlığındaki kamera ile girilerek özel sıvılar ve ya CO2 verilerek değerlendirilmesidir. Rahim içi ve rahim duvarındaki hastalıklar histeroskopi yöntemiyle güvenli bir şekilde teşhis edilebildiği gibi aynı yöntemle tedavisi de yapılabilir. Şüpeli bir durumla karşılaşılırsa biobsi veya başka bir işlem yapılacaksa histeroskopun içinden aletler geçirilerek işlem yapılır. Hasta için ağrı ya da acı verici bir işlem değildir.
Teşhis için görüntü alınmasına–Tanısal (Diognostik -Ofis) histeroskopi Tedavi edilmesine ise– Cerrahi(Operatif) histeroskopi denilmektedir.

HİSTERESKOPİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

1.Aşırı kanamalara yol açan polip veya myomlar
2.Doğuştan olan rahim anomalileri (septum, bikornis, arkuat, hipoplazi)
3. Rahim içerisinde yapışıklıklar (Asherman sendromu)
4. Rahim içi dokusunun ( endometrium ) erken evre kanserleri teşhis edilebilir.
5. Doğrudan gözlem altında rahim içi duvarından şüpheli bölgeden biopsi yapılması
6.İpi görülemeyen veya rahim içine kaçan spiralin çıkartılması
7.Tekrarlayan düşüklerin araştırılması
8.Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığını araştırması
9. Anormal histerosalpingografi (HSG) veya ultrason bulgusunu kesinleştirmek için yapılır.

HİSTEROSKOPİ KİMLERE UYGULANMALI?

Özellikle de daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olan çiftlerde histeroskopinin önemi ön plana çıkmaktadır ve başarısız tüp bebek denemeleri olan çiftlerde daha çok önem taşır. Yapılan bilimsel çalışmalarda gösteriyor ki tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerde histeroskopi işlemlerinde çoğunda uterus anomalileri tespit edilmektedir ve onarılmakta. Bunlar polipler,myomlar derin septumlar, yapışıklıklardır. Bu patolojiler bazen gebeliği engellemiş olmuyorlar dolayısı ile bilimsel çalışmalarda deniliyor ki bu uygulamaları 2 veya daha fazla kez tüp bebek denemesi başarısızlığı olan çiftlerde yapılmalı.

BAŞARISIZ TÜP BEBEK DENEMESİ SONUÇU NE YAPILIR?

Tüp bebek tedavisi sonucunda başarılı bir gebelik elde edebilmek için rahmin embriyoyu kabul edebilmesi önemlidir. Septumlar, rahmin içerisinde, ortadan perde şeklinde uzanan doğumsal bir anomalidir ve tekrarlayan düşükler veya infertilite ile ilişkilidir. Aynı zamanda rahim ağzında darlık, rahim içerisindeki polip, miyom ve yapışıklık gibi problemler embriyonu tutunmasına engel olabilir. Histeroskopi ile bu tür problemlerin teşhis ve tedavisi sağlanır ve tüp bebek başarısı artar. Başarısız tüp bebek denemesi sonucu, histeroskopi yöntemini uygulayarak başarılı sonuçlar görmekteyiz.

TANISAL HİSTERESKOPİ NASIL BİR YÖNTEMDİR?

Tanısal histeroskopi anesteziye ihtiyaç duyulmadan veya lokal anestezi ile uygulanır. İşlem sonrası ağrı hissedilmez ve hasta evine dönebilir. Hastalarımıza tanı koyduktan sonra tedavilerini planlıyoruz.

OPERATİF HİSTEREKTOMİ NASIL UYGULANIR?

Tedavi amaçlı uygulanan cerrahi histereskopi genel anestezi altında uygulanır. Bu nedenle, ameliyat öncesi en az 6 saat yemek yenmemeli ve sıvı alınmamalıdır. Operatif histerektomi,tanısal histerektomini ile tespit edilen patolojileri rezektoskop adı verilen elektrocerrehi sistemiyle çıkarılması ve düzeltilmesi yapılmakta. İşlem sırasında anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

HİSTERESKOPİ NE ZAMAN YAPILIR?

Genelde adetin bittiği günden bir hafta içinde işlem yapılır bu dönemde rahim içi incelenmesi daha uygun olacaktır.
Histeroskopi sonrasında hasta aynı gün ya da ertesi gün normal aktivitelerine dönebilir. İşlemden sonraki gün, hafif kramplar ve lekelenme tarzı kanamalar görülebilir. Doktor önerisi ve bilgisi dışında ilaç kullanılmamalı ve iyileşme dönemi tamamlanana kadar cinsel ilişki olmamalı.

HİSTERESKOPİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Aşırı vajinal kanama, şiddetli karın ağrısi, kötü kokulu vajinal akıntı gibi şikayetler olursa doktora başvurulmalı.

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN