Vajinismus - Vajinismus Nedenleri -Vajinismus Tedavisi
Vajinismus

Vajinismus, vajina bölgesindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasını ifade eder. Vücudumuzda çok sayıda kas bulunur. Bu kasların görevi de esnek hareket edilmesini sağlamaktır. Kaslar aynı şekilde vajinada bölgesinde ve girişinde de bulunur. Bu kaslar vajinanın esnemesine yardımcı olur. Vajinismus; cinsel ilişkide kadının yaşadığı paniğe bağlı olarak vajinada bulunan kasların istemsizce kasılmasıyla beraber cinsel ilişkiye girememe soruna yol açan bir rahatsızlıktır.

Bazı kadınlar ilk cinsel birlikteliği öncesinde yanlış düşüncelere kapıldığından dolayı bu hastalık genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen bu rahatsızlık; toplumumuzda sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve tedavisi de mümkündür.  Bu konu hakkında istenen hastaneden ya da klinikten randevu alınarak daha detaylı bilgi sahibi olunabilir.

Vajinismus Nedenleri

Öncelikle vajinismus; isteğe bağlı gerçekleşmez. Vajinismus sebebiyle doktora başvuran bireylerin çoğu; bu konu hakkında yanlış bilgi sahibidirler. Belirtilen hastalığa yol açan birçok faktör bulunmaktadır. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında genel anksiyete, aile içi şiddet, eşler arasında meydana gelen güven kaybı, vajinada gerçekleşen mantar enfeksiyonları, kontrolü kaybetme korkusu örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri ve doğuştan gelen yapısal hastalıklar da bu hastalığın sebepleri arasında sayılabilir. Bu sorunlar için uzman bir doktordan destek alınmasında fayda vardır. Fiziki tedavilerin yanı sıra çiftler için psikolojik destek de gerekebilir. Bu sorun için gerçekleştirilecek terapiler; çiftlerin cinsel hayatını pozitif bir şekilde etkileyecektir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalığı kendi kendine iyileştirilemeyen bir hastalıktır. Bu konu hakkında çiftlerin doktora beraber gitmesinde fayda vardır. Ön muayene sonrasında çifte, aile öyküleri sorularak ilişki hakkında bilgi alınır. Daha sonra bireye jinekolojik bir muayene yapılır. Bu problemin nedenleri hakkında araştırmalar ve değerlendirmeler gerçekleştirilir. İncelemeler sonrasında bireye özel tedavi yöntemi oluşturularak çözüm sağlanmaya çalışılır.

Doktorun uygun görmesiyle birlikte terapiler de yapılabilir. Bu hastalığın tedavisinde davranışsal terapiler de uygulanabilmektedir. Bu terapilerin çiftlere olumlu etkilerinin olduğu da gözlemlenmiştir. Vajinismus hastaları; her birey için özel uygulanan tedavi yöntemleriyle bu kaygı ve korkularını yenebilir ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilirler. Bu hastalık için öncelikli olarak bir doktordan randevu alınarak muayene olunması tavsiye edilir.

İletişim

0
Bizim hakkımızdaki düşüncelerinizi paylaşınx
()
x