Adet Düzensizliği - Adet Düzensizliği Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?
Adet Düzensizliği

Kadınlar genlerinden kaynaklı olarak birçok problem yaşayabilir, bu problemlerden biri de adet düzensizliği olur. Normal adet dönemi, düzenli aralıklar ile gerçekleşmektedir. Fakat bazı kadınlarda bu sorun sık sık yaşanmaktadır. Adet düzensizlikleri bir ya da iki ayda anlaşılabilecek bir durum değildir. Adet düzensizliği teşhisi için uzun bir zaman geçmesi gerekebilir. Kadın hastalıkları olarak kabul edilen adet düzensizliklerinin nedenleri çeşitleridir. Bazı adet düzensizliği nedeni şunlardır;

  • Hormonal içerikli ilaçların kullanılması
  • Kadın hastalıklarından yumurtaya bağlı hastalıklar
  • Yaşanan enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar
  • Miyom kistlerinde yaşanan sorunlar

Bu nedenler sadece adet düzensizliğinde yaşanan sorunların sadece bir kaçıdır. Adet düzensizlikleri hakkında net bilgi için kadın hastalıkları konusunda uzman bir doktora başvurulması gereklidir.

Adet Düzensizliği Belirtileri

Kadınlarda adet düzensizlikleri probleminin meydana gelmesine etki eden birçok faktör vardır. Bazen psikolojik sebeplerden dolayı adet dönemlerinin de değişiklikler yaşanabilir. Fakat adet düzensizlikleri sürekli olarak yaşanıyor ise; adet düzensizliği belirtileri de bu yönde kendini daha çok hissettirecektir. Adet düzensizliğindeki bazı belirtiler;

  • Sürekli yorgunluk hissi
  • Baş dönmesi ile ilgili durumlar
  • Ağrı ya da kusma olaylarının yaşanması
  • İki adet döneminin arasında 21 günden az olması; ya da 35 günden fazla olması
  • 2 günden az ya da bir haftadan fazla adet döneminin yaşanması

Yukarıdaki maddeler, belli başlı adet düzensizlik belirtileri olarak bilinir. Bazı kadınların adet düzensizlikleri belirtileri daha farklı olabilir. Kadın hastalıklarının tedavisi, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Adet düzensizlikleri yaşayan kadınların sağlık durumlarına göre tedavi süreci değişiklik gösterebilir.

Adet Düzensizliği Tedavi Süreci

Adet düzensizlikleri herhangi bir hastalığın nedenlerinden kaynaklanmaktadır. Adet düzensizlikleri tedavi süreci için mutlaka kadın hastalıkları konusunda uzman doktor kontrolü dahilinde olmalıdır.

Adet düzensizliğinin nedeni miyom kistleri ise genellikle aşırı kanamalar olmaktadır. Sürekli olarak şiddetli kanamalar olmaktadır. Kadın hastalıkları uzmanı kontrolü dahilinde miyomlar için farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Ya da herhangi hormonal dengesizlik sebebiyle adet düzensizlikleri yaşanabilir. Bu tarz durumlarda da hormonal ilaç takviyesi yapılmaktadır. Bazı adet düzensizliklerinin Adet düzensizliği yaşayanlarda tedavi süreçleri farklılıklar görülmektedir. Tedavi süreci doktor tavsiyelerine uyarak yaşanmalıdır. Tedavi süreçleri genellikle uzun zaman sürmektedir. Hangi neden ile adet düzensizliğinin yaşandığının teşhisi ile tedavi sürecini başlar.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x