Cinsel İlişkiye Girememe - Doçent Doktor Melahat Atasever

Cinsel ilişkiye girememe sorununun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. İlk neden; cinsel ilişkiye girme korkusudur. Korkuya sebep olan bazı durumlar olabilir. İlişki sırasında acı ve ağrı olacağını düşünme, ilk cinsellik deneyiminde başarısız olacağını düşünmek ya da bireyin hayatının bir döneminde istismara uğramış olması da bu korkuyu tetiklemektedir.

Ayrıca aile ve çevrenin bu konudaki olumsuz görüşleri de korkuya sebep olabilmektedir. Eğer birey; bunların yanında gelişim çağında cinsellik hakkında yeterince bilgi sahibi değilse; bu durum da bireyi etkilemektedir. Bu konu için tedavi mümkündür. Cinsel ilişki problemleri için üroloji gibi polikinliklerden destek alınabileceği gibi psikolojik destek alabilmek de mümkündür.

Cinsel İlişkiye Girememe Tedavisi

Cinsellik hakkında çocukluk döneminden itibaren doğru bilgiler verilmelidir. Çocuğun yaşına göre cinsel yapısı kendisine anlatılmalıdır. Ayrıca çocuğa bu dönemlerde özel bölgelerin mahremiyet eğitimi de verilmelidir. Çocuk, ergenlik dönemine girdiği zaman da bunun etkileri anlayabileceği bir üslupla aktarılmalıdır. Bu şekilde bilgi sahibi olan bir kişi; ilişki sırasında herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

Erkek ve kadın fark etmeksizin cinsel ilişkiye girememe sorunu herkeste görülmektedir. Kadınlar; böyle bir sorun için bir jinekoloğa başvurabilirler. Erkeklerin ise bu gibi sorunlarla karşılaştıklarında üroloji hekimine başvurmalarında yarar vardır. Eğer bu durum psikolojikse; psikoloji alanında uzman kişilerden destek alabilir.

Gereken Tedavi Aşamaları

Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan bireylerin öncelikle detaylı bir tedaviye girmeleri gerekir. Tedaviler cinsel ilişkiye girememe sebepleri ve teşhisleri için önemlidir.  Daha sonra birey; ilgili uzman doktor tarafından muayene edilir. Muayene sonrasında doktor tarafından bazı kan testleri istenebilir. Bu testlerin yanında pelvik MR ve ultrason çekilmesi de gerekir. Eğer sorun, fiziksel bir problemden dolayı gerçekleştiyse; bu problem için cerrahi müdahale gerekecektir.

Sorun fiziksel olsa dahi, fiziksel tedavilerden sonra cinsel terapilerle tedaviye devam edilmektedir. Bu terapiler; bireyin cinsel hayatını olumlu olarak etkileyecektir. Bu sorun için fiziksel ve psikolojik tedaviler bir arada gerçekleştirilmelidir.  Bu problemin çözülmesi için kişiye özel yöntemlerle hareket edilmesi gerekir. Çünkü herkes için bu sorun; farklı nedenlerden kaynaklanır.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x