Düzensiz Kanama - Düzensiz Ve Anormal Kanamala
0312 223 79 46/66 0552 332 23 66

Düzensiz kanama, gerek beklenen adet dönemlerinden önce ya da sonra gelen kanamalar gerekse de az ya da aşırı kanama gibi durumlara verilen bir addır. Bir kadının sağlıklı bir şekilde ve her ay düzenli olarak adet döngüsüne ihtiyacı vardır. Buna ve bu döneme yumurtalama adı da verilmektedir. Normal olarak 28 veya 29 günde bir düzenli olarak yumurtlama olur. Ancak bazı dönemlerde veya zaman aralıklarında düzensiz kanamalar olmaktadır. Üç gün önce veya üç gün sonra da adet olma ihtimali bulunur.

İlk adet gününden saymaya başlayarak, kanamanın bittiği günü belirleyip adet günlerini belirlemek mümkündür. Düzensiz kanamalar birçok sorundan kaynaklı meydana gelebilir. Ancak öncelik olarak düzensiz kanamaların sebepleri araştırılmalıdır. Ayrıca düzensiz kanama ilk meydana geldiğinde doktor kontrolü gerekmez. Bu durum her adet döneminde tekrar ederse profesyonel destek almak gerekebilir.

Düzensiz Kanamalarının Nedenleri

Adet dönemleri farklı zamanlar aralığında meydana gelebilir. Bu sebeple, ilk gecikmede ya da ilk düzensiz kanamada endişe etmeye gerek yoktur. Yoğun stres, üzüntü, yorgunluk ve benzeri sorunlar kanama probleminin meydana gelmesini tetikleyebilir. Her düzensiz kanamanın nedenleri farklıdır.

Eğer düzenli bir cinsel birlikteliğiniz varsa ilk sebep olarak gebelik ihtimalini düşünebilirsiniz. Düzensiz kanama sorununun diğer bir nedeni de doktorun yönlendirmesi ile tiroid hormonlarının ya çok çalışmasından veya az çalışmasından kaynaklanan bir sebep olabilir. Kanama düzensizliğinin başka bir sebebi ise menopoz sürecine girmeye başlamanızdır. Menopoz ise adet döngüsünden tamamen çıkmış olmaktır. Az kanamalar bunun en belirgin göstergesidir. Erken menopoz olup olmadığını yine hekiminiz tarafından konulacak teşhisle olacaktır.

Düzensiz Kanama Tedavileri

Düzensiz kanama psikolojik ya da çevresel etkenlerden de oluşmaktadır. Belirli bir süre olması normal olarak görülebilir ve takip edilmelidir. Düzensiz kanama yaşayan kadınlardan hastalığın nedenini araştırmak için geçmişe ait bilgiler talep edilir. Gelişme döneminde geçirdiği varsa rahatsızlıkları veya aileden gelen herhangi bir hastalık olup olmadı ile ilgili bilgiler istenir.

Düzensiz kanamaların nedeni belirlenir ise doktor tarafından uygun görülen tedaviye başlanır. Bazı ilaçların kullanımı, enfeksiyonlar, dış gebelik gibi çeşitli özel durumlarda kanama düzensizliğinin nedenleri olabilir.

 

Call Now ButtonHEMEN ARAYIN