Kürtaj Olmak - Kürtaj Sonrası - Kürtaj Olan Kadının Gebe Kalma Olasılığı
Kürtaj Olmak

Türkiye’de bulunan yasalara göre istenmeyen gebelik durumu yani kürtaj; 10.gebelik haftasına kadar sonlandırılabilir. Gebe evliyse, gebenin yanında eşinin de bu durum için onayı gerekmektedir. Evli değilse ve 18 yaşını da doldurmuşsa kendi isteğiyle kürtaj olabilir. Ancak yaş 18’in altındaysa velinin de onayı gerekmektedir. 15 yaşın altında bir birey için böyle bir durum varsa; mutlaka yetkililere bildirilmelidir.

Ayrıca gebelik; anne ve bebek için tıbben sakıncalı olduğu durumlarda da sonlandırılabilmektedir. Eğer gebelik; 10.haftayı aşmışsa ve bebek, anne karnında ölmüşse bu durum gebe için çok tehlikeli bir durumdur ve kürtaj gerekecektir. Aynı zamanda bebeğin sakat doğma ihtimaline karşı da doktorun kararı neticesinde gebelik durumu sonlandırılabilmektedir.

Kürtaj Sonrası

Eğer gebe; kürtaj sonrası uyutulmuşsa bir süre gözlem altında tutulacaktır. İşlem eğer lokal anestezi ile yapılmışsa bu gözlem süresi daha kısa olacaktır. Gözlem süresi boyunca herhangi bir problem meydana gelmezse; kürtaj olan birey için reçete yazılır ve evde dinlenmesi önerilir. Genellikle reçetede yazan ilaçlar; antibiyotik, ağrı kesici ve kanamayı durduran ilaçlardır. Bunları kullanma talimatına dikkat ederek kullanmak oldukça önemlidir.

Kürtaj işleminden bir hafta sonra bir sorun oluşmaması adına muhakkak doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Kürtaj sonrası hafif kanamalar olabilir. Ancak bu işlem sonrası aşırı bir şekilde kanama ve ağrı mevcutsa bu durum doktora bildirilmelidir. Bu işlemden sonra ayakta banyo yapılabilir ancak havuz ya da denize girmek; birey için sorun yaratabilir.

Kürtaj Olan Kadının Gebe Kalma Olasılığı

Gebelik sonlandırma işlemi; hijyenik koşullar altında ve uzman doktorlar tarafından yapılıyorsa tehlikeli bir durum söz konusu olmaz.  Ayrıca teknolojinin gelişmesi ile beraber kürtaj teknikleri de değişmiştir. Öncesinde ‘küret’ adı verilen cerrahi bir alet kullanılırken; şu anda vakum tekniğiyle kürtaj işlemi yapılmaktadır.

Bu teknik sayesinde ilk gebelik dahi olsa; herhangi bir problem oluşmaz, tekrar gebe kalınabilir. Ancak yine de en doğru bilgiyi doktor söyleyecektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için hastane ya da kliniklerle iletişe geçerek randevu almanız gerekmektedir.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x