Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı - Rahim Alma Ameliyatı - Tedavi Seçenekleri
Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri yani serviks kanserlerinde cerrahi tedavi en etkili yöntemdir. Eğer erken teşhis konulursa tamamen tedavinin başarılı geçebileceği bir hastalıktır. Kişi kanseri ameliyatı sayesinde erken dönemde hastalıktan kurtulabilir. Teşhis edildikten sonra hastalığın yayılımı devam edeceği için ameliyata hemen alınması gerekebilir. Erken teşhis edilirse kişinin sağlık durumunda kötü bir duruma da yol açmaz.

Eğer ileri evrelerde yayılma olursa tedavi kısalmış olan yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabilir. Rahim ağzı kanseri ameliyatı için en çok dikkat edilmesi gereken şey, cerrahi tedavide doktorun deneyimidir. Rahim ağzı kanserinin pozisyonu nedeni ile tarama programlarının kolay uygulanabilir oluşu ve erken dönem tedavide daha az riskli oluşu tercih edilmesine neden olmaktadır.

Tedavi Seçenekleri

Rahim ağzı kanseri tanısı konulduktan sonra hasta ameliyata uygun mu sorusu sorulmalıdır. Ameliyata uygun olup olmadığını belirleyen faktörler;

  • Patolojik tanının tekrar gözden geçirilmesiyle beraber kesin tanı
  • Yaş
  • Çocuk isteği
  • Genel sağlık durumu
  • Tümörün yaygınlığı, derinliği, genişliği, lenf nodu ve damara yayılımı gibi faktörler
  • Tümör çapı ve hacmi, yayılım şekli

Şeklinde sıralanabilir. Rahim ağzı ameliyatı soğuk konizasyon yani sadece rahim ağzının bir kısmının alınması yöntemi uygulanabilir. Bu işlem genelde başlangıç aşamasındaki kanserler için uygundur.

Rahim Ağzı Kanseri Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Rahim alma ameliyatı içinde kanserli hücreler rahimde bulunmaktadır. Bu ameliyata frozen denmektedir. Ameliyat esnasında patolojik inceleme yapılır. Bu inceleme tedavinin temelini oluşturmaktadır. Frozen sonucuna göre de ameliyatta damar etrafındaki lenflerin çıkarılması gerekebilir. Ameliyat hastanın ve kanserin yayılımına göre kişiden kişiye değişebilir.

Ameliyatın uygulanabilmesi için kanserin ilk 3 evreden birinde olması gerekir. Son evrede cerrahi yöntemlerin tercih edilmesi riskli olabilir. Bu ameliyatta birkaç ameliyat birden birleştirilir. Evreye göre cerrah uterus ve serviksin çıkarılması ya da uterus, serviks, vajinanın üst kısmı ve yakındaki dokuların çıkarılması sağlanır.

Hastaların yaşına ve menopoz durumuna göre ooferektomi yumurtalıkların çıkarılması işlemi de uygulanabilir. Eğer lenf dokulara da yayılmışsa ameliyat esnasında bu dokularında çıkarılması gerekir. Rahim ağzı kanseri ameliyatı erken evrede yapılırsa 5 yıllık yaşama şansları %95’e ulaşır.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x