Tüp Bebek Tedavisi - Tüp Bebek Nasıl Yapılır? - Tüp Bebek Nedir?
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi yöntemi, doğal yollardan çocuk yapamayan çiftler için uygulanır. Tedavinin incelikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İn vitro fertizition (IVF) veya farklı bir ifade ile üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesidir. Bu işlem üremeye yardımcı olan tedavilerden bir tanesidir.
  • Tedavinin anne adayının yumurtalarının toplanması ve baba adayından da sperm hücresi almasıyla başlar. Döllenme ise laboratuvar ortamlarında gerçekleşen aşamalardan bir tanesidir.
  • Bir sonraki adım ise meydana gelen embriyonun anne rahmine yerleştirilmesidir.
  • Rahme yerleştirilen embriyo ile doğal yöntemler ile gebelik sağlanmış olacaktır. Tüp bebek tedavisi tedavi şekilleri ise ikiye ayrılmaktadır.
  • İlk tedavi şekli tüp bebektir. Kullanılan ikinci teknik ise mikroenjeksiyon işlemidir.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, korunmadan ve düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girseler dahi, gebe kalınmaması durumunda yapılan bir tedavidir. İşlemin incelikleri arasında yer alan bazı kurallar vardır. Öncelikle anne adayının 35 yaş üstü olması, bekleme süresini 6 aya çıkarır. Doğal yollardan hamile kalınması için kadın üreme sisteminin ve hormonal düzenin birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması gerekir.

Öncelikle beyinde yer alan hiportalamus bölgesi, yine beyinde bulunan hipofiz bezini uyarmaktadır. Hipofiz bezi FHS ve LH hormonlarını salgılamaktadır. Dolaşım sistemiyle yumurtalıklara ulaşmakta olan hormonlar, bu kısımda bulunan yumurta foliküllerini uyarmaktadır. Tüp bebek böylece yumurtaların bir kısmı olgunlaşarak süreçte kendini gösterir. En sağlıklı yumurtanın çatlamasıyla, bu yumurta fallop tüplere alınır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi anne adaylarından alınan yumurtaların laboratuvar ortamında babadan alınan spermlerin döllenmesi sonucu rahme yerleştirilmesiyle yapılır. Bu tedaviye başlamadan önce hem erkek hem de kadın üreme kabiliyetleri doktorlar tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucuna göre anne adayının yumurtalarının olgunlaşması için hormon tedavisine başlanır. Tedavinin yapılma aşamaları aşağıdaki gibidir:

  • Çatlama iğnesi yapılarak yumurtaların foliküllerinden çıkmasına yardımcı olunur.
  • Anne adayından yumurta toplanırken, trans vajinal teknik kullanılır. Anne adayının olgunluğa ulaşan yumurtalarının toplanma işlemidir.
  • Anneden alınan yumurtalıklar, babadan alınan spermler labaravurda birleştirilir.
  • Oluşan embriyoların en sağlıklı olanı veya farklı bir ifade ile tüp bebek, ultrasonografi ile anne adayının rahmine transfer edilir.

İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir