Yumurta Kanseri Ameliyat - Rahim ve Yumurtalıkların Alınması
Yumurta Kanseri Ameliyat

Yumurta Kanseri Ameliyat

Yumurta kanseri ameliyat, bu hastalığın tedavisinde tercih edilebilecek yöntemlerden biridir. Yumurta kanseri tedavisinde büyük bir çoğunlukla ameliyat uygulanır. Kemoterapi de uygulanabilir ancak ameliyat daha etkili ve son çözüm olarak bilinir. Çoğu ameliyattan daha fazla riske sahiptir. Ameliyat kemoterapiden önce ya da sonra yapılabilir. Kanseri yenmek için kullanılan bir cerrahi müdahaledir. Ameliyatta yumurtalıklar ve rahim alınabilir, duruma göre kişiden kişiye değişebilir. Ameliyat genelde açık olarak karın ortasına dikine kesik atılarak yapılır.

Ameliyat sonrası çıkarılan parça patolojik olarak incelenebilir. Bu inceleme iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi, ameliyat sırasında yapılan hızlı patoloji incelemesidir. Ameliyat esnasında çıkarılan parçada kanser yoksa operasyonun süreci tamamen değişebilir. Patoloji incelemesi operasyondan günler sonra da yapılabilir. Bu inceleme daha detaylıdır. Kanserin türü, derecesi ve özellikleri öğrenilmiş olur.

Yumurta Kanseri Ameliyat & Yumurtalıkların Alınması

Yumurtalıklar alınırken tek ya da çift olarak alınabilir. Bu durum ameliyatın seyrini de tamamen değiştirir. Yumurtalık kanseri çok erken teşhis edildiyse daha az kapsamlı bir cerrahi operasyon ile kurtulmak mümkündür. Evre 1 yumurtalık kanserinde tek yumurtalık alınarak tedavi başarıyla sonuçlandırılabilir. Yumurtalığın fallopi tüpünün alınması ile gerçekleştirilen operasyon sonucunda kişi çocuk sahibi de olabilir.

İki yumurtalık ise ikisinde de kanser hücresi varsa alınır. Vücudun başka bir yerine sıçramadıysa yumurtalıklar ile birlikte gallop tüpleri de alınır. Bu ameliyatta rahim alınmaz, sadece yumurtalıklar alınır. Yumurta kanseri ameliyatı sonrasında kişi dondurulmuş embriyolar ya da yumurtalar kullanarak hamile kalabilir.

Rahim ve Yumurtalıkların Alınması

Eğer kanser daha fazla ilerlemiş, yumurtalıklar dışında rahim içine de yayılmışsa o zaman ameliyat daha farklı bir boyuta gelir. Yumurtalıklar ile beraber rahmin de alınması gerekir.

Bu operasyonda;

  • Yumurtalıklar
  • Gallop tüpleri
  • Rahim
  • Etkilenen lenf düğümleri
  • Karında bulunan omentum isimli yağlı karın dokusu

Temizlenir. Bu ameliyat diğerine nazaran biraz daha riskli ve uzundur. Bu işlemde ilk olarak karın içerisindeki sıvı temizlenir. Kanserli olduğundan şüphelenen kist ya da kitle çıkarılır. Kist yumurtalık ve rahimdeyse ikisi birden alınır. Özellikle menopoz döneminde olan kişilerde hepsi birden alınır. Ancak zorunlu hale geldiyse genç hastalarda da alınması gerekebilir. Yumurta kanseri ameliyat yoluyla tedavi edilebilecek hastalıklardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir